Vlasy sú pre mnohých ľudí dôležitou súčasťou sexappealu. Móda strihania vlasov sa menila po tisíce rokov a vzniklo o nich mnoho piesní a básní. Na svete je dnes toľko druhov šampónov, kondicionérov, sér, toník, stravovacích doplnkov a všemožných prípravkov, že z toho ide človeku hlava okolo.
Jedna otázka však trápi ľudstvo od nepamäti: Po čom vlasy zaručene rastú? Poďme sa pokúsiť na túto otázku odpovedať a prísť k uspokojivej odpovedi. Na nasledujúcich riadkoch sa dočítate, čo sú to vlasy, prečo nám vlastne rastú, čo ovplyvňuje ich rast, ako si nechať narásť dlhé vlasy a tiež po čom vlasy rýchlo rastú.
Čo sú to vlasy?
Vlasy sú tvorené bielkovinou keratínom a sú v podstate to isté ako chlpy. Vyskytujú sa hlavne u cicavcov a skladajú sa z vlasového stvolu (časť vlasu nad pokožkou) a koreňa. Celý vlas je zasadený v pošve, ktorá sa odborne nazýva vlasový folikul, a vo vnútri môžeme okrem koreňa nájsť aj potné a mazové žľazy.
Prečo nám rastú vlasy?
Účel srsti všeobecne je predovšetkým termoregulácia a ochrana proti UV žiareniu. Srsť je tiež užitočná ako bariéra, cez ktorú má hmyz problém sa dostať, a aj keď sa to nezdá, chráni telo pred poškodením.
Aj keď vlasy vyzerajú krehko a ide si len ťažko predstaviť, že by nás chránili pred tupým úderom o veľkej sile, pravdou je, že bez nich by bolo prípadné poškodenie ešte rozsiahlejšie.
Prečo naši predkovia odhodili hustú srsť?
Z predchádzajúcich riadkov môžete nadobudnúť dojem, že mať srsť je veľmi praktické, a možno vám napadne otázka, prečo ju človek počas evolúcie stratil. Odpoveďou je pot. Aj keď je pre väčšinu ľudí v dnešnej dobe pot len nepríjemnosťou, ktorá vytvára kruhy na košeliach a nepríjemne zapácha, je jedným z najlepších nástrojov na prežitie, ktorým človek oplýva.
Srsť vytvára tepelnú izoláciu a vďaka tomu možno existovať v rôznych teplotách. Táto izolácia síce obmedzí vstup okolitej teploty dovnútra, ale tiež ju pomaly uvoľňuje von. To pre mnohých cicavcov znamená, že keď sa ich telo začne prehrievať, musia sa zastaviť a počkať, kým sa organizmus ochladí.
Človek vďaka potu, ktorý jeho telo ochladzuje, môže bežať kilometre a kilometre v kuse, bez toho, aby sa musel zastaviť. Lev síce antilopu chytí behom pár sekúnd, ale keď neodhadne vzdialenosť, musí lov odložiť, zatiaľ čo naši predkovia mohli bežať hodiny, kým sa antilopa neprehriala a nezastavila.
Prečo nám zostali vlasy?
Aj keď sa ľudstvo zbavilo hustého kožucha, aby bolo efektívnejšie v love, zostala nám časť tela, ktorú je potrebné chrániť. Naša hlavná prednosť a vec, ktorá zapríčinila rozmach ľudstva – mozog. Vlasy udržujú mozog v prevádzkovej teplote a chránia ho pred vonkajšími vplyvmi.
Mozog je pre nás síce nepostrádateľný, ale vlasy nám na hlavách zostali ešte z jedného dôvodu – prilákať samca či samičku. To, že sú vlasy dôležitou súčasťou vizáže, nie je žiadne tajomstvo. Rovnako ako pávy predvádzajú svoje perie, aj my vystavujeme naše vlasy na obdiv. V rôznych kultúrach vznikli rôzne účesy a spôsoby, ako vlasy upravovať.
Čo ovplyvňuje rast vlasov?
Keď už vieme, prečo sú pre nás vlasy dôležité, zameriame sa teraz na to, ako ich pestovať.
Rast vlasov ovplyvňuje široká škála faktorov. Patrí medzi ne napríklad genetika, hormóny, výživa, zdravotný stav alebo vek.
Čo sa genetiky týka, určite ste si mohli všimnúť, že na východe majú ľudia často rovné vlasy a na juhu kučeravé. Tento jav síce spôsobuje rozdielna štruktúra vlasu, ale okrem nej sa v genetickom balíčku nachádza aj rozličná rýchlosť rastu vlasov a kvalita vlasov.
Testosterón a estrogén majú tiež vplyv na rast vlasov. Zatiaľ čo estrogén môže zapríčiniť, že vám vlasy budú rásť dlhšie a hustejšie, testosterón naopak môže zapríčiniť ich vypadávanie. Tehotné ženy môžu pri očakávaní pozorovať, že im vlasy zrazu rastú hustejšie, pretože sa im zvyšujú hladiny estrogénu.
Ako si nechať narásť dlhé vlasy?
Vrátiť sa v čase do doby, keď sa naše telo vyvíjalo a vlasy nám rýchlo rástli, síce nejde, ale je pár vecí, ktoré môžeme pre svoje vlasy urobiť.
Dôležité je dobre sa o vlasy starať. Nenechať ich celý deň pod čiapkou, udržiavať zdravý životný štýl a starostlivo vyberať prípravky, ktoré na vlasy použijeme. Je dobré urobiť si prieskum, ktoré šampóny a kondicionéry sú pre vaše vlasy najvhodnejšie. Prečítať si recenzie a ak výrobca podkladá účinnosť svojho produktu vedeckou štúdiou, je na mieste si ju prečítať a overiť, kto štúdiu vydal.
Po čom rýchlo rastú vlasy?
Rast vlasov ako taký nemožno podložene urýchliť, na druhej strane existuje množstvo spôsobov, ako ho spomaliť a skončiť s poškodenými vlasmi. Ak chceme byť hrdými vlastníkmi dlhých a krásnych vlasov, je potrebné im pripraviť metaforickú úrodnú pôdu.
Čo nerobiť:
- Hrubé česanie mokrých vlasov, ktoré môže spôsobiť lámanie.
- Používanie žehličiek, kulmov a fénov, môže vlasy poškodiť, oslabiť ich štruktúru a opäť spôsobiť lámanie.
- Časté farbenie, odfarbovanie alebo trvalá môžu oslabiť vlasy a poškodiť vlasové folikuly.
- Nedostatok kvalitného spánku, ktorý narušuje hormonálnu rovnováhu a regeneráciu tela.
- Účesy ako vrkoče, drdoly alebo copíky, ktoré napínajú vlasy, môžu viesť k ich lámaniu.
- Fajčenie a nadmerné pitie alkoholu môžu negatívne ovplyvniť krvný obeh a prísun živín k vlasovým folikulom.
Čo robiť:
- Hydratovať, pitie vody pomáha pokožke hlavy, aby bola dobre hydratovaná.
- Pravidelné cvičenie, zlepšuje krvný obeh, čo môže podporiť zdravie vlasových folikulov.
- Dostatok spánku, to hlavne kvôli redukcii stresu, ktorý môže mať negatívny účinok na rast vlasov.
- Pravidelné masáže pokožky hlavy, ktoré môžu zlepšiť krvný obeh a stimulovať vlasové folikuly.
- Pravidelné zastrihávanie končekov, ktoré môže pomôcť predchádzať lámaniu a rozštiepeným končekom, čo udrží vlasy zdravé.
Potraviny, ktoré sa oplatí jesť, ak si chcete nechať narásť vlasy, sú napríklad hovädzie mäso, lieskové oriešky, citrusy a mrkva. Kombinácií potravín je samozrejme viac, preto tu prikladám tabuľku vitamínov a prípravkov, ktoré by mali s rastom vlasov pomôcť:
Biotín | Podporuje produkciu keratínu. |
Vitamín A | Pomáha udržiavať zdravú pokožku hlavy a produkciu mazu. |
Vitamín C | Pomáha pri produkcii kolagénu, ktorý je dôležitý pre štruktúru vlasov. |
Vitamín E | Zlepšuje krvný obeh v pokožke hlavy. |
Zinok a železo | Nedostatok týchto minerálov môže viesť k vypadávaniu vlasov. |
Ricinový olej | Je známy svojimi vlastnosťami podporujúcimi rast vlasov. |
Buďte na svoje vlasy šetrní, starajte sa dobre o svoje telo a vaše vlasy by to mali oceniť.
Zdroje: NZIP, NCBI, PubMed, Blendea
Pavel Hanák pracuje ako recepčný v hoteli, kde neustále nachádza inšpiráciu pre svoje príbehy. Jeho vášňou je totiž kreatívne písanie a čítanie klasickej literatúry. Tieto aktivity mu prinášajú radosť a spokojnosť. Keď si však potrebuje utriediť myšlienky, chodí behať von do prírody.