Saunovanie je vnímané ako súčasť zdravého životného štýlu. Sauna posilňuje imunitu, znižuje stres, pomáha pri mnohých zdravotných problémoch a pri odbúravaní tuku. Vedeli ste však, že saunovanie pri prechladnutí alebo sauna v tehotenstve má na ľudský organizmus negatívne účinky? Pokiaľ si nie ste istí, ako dlho po chorobe nechodiť do sauny, prečítajte si náš článok. Poradíme vám, kedy nechodiť do sauny, aby ste sa vyvarovali nepríjemným zážitkom a zdraviu nebezpečným situáciám.
Kedy vynechať saunu
Sauna je obľúbená nielen ako prostriedok relaxácie, ale aj detoxikácie. Napriek tomu, že má saunovanie dlhú tradíciu a pozitívny vplyv na zdravie, existujú situácie, kedy by ste mali premýšľať dvakrát, než sa vydáte do horúceho prostredia sauny. Pozrite sa na prípady, keď sa nemá chodiť do sauny.
Kedy nechodiť do sauny?
Kardiovaskulárne problémy
Aký vplyv má saunovanie na srdce? Ak trpíte kardiovaskulárnymi problémami, mali by ste byť opatrní pri návšteve sauny. Dôvodom sú vyššie teploty. Pretože rozširujú cievy, môžu zvýšiť srdcový tep a krvný tlak. Tí, ktorí sa stretávajú s hypertenziou, alebo majú históriu srdcových ochorení, by sa mali saune vyhnúť, alebo sa aspoň pred návštevou sauny poradiť s praktickým lekárom.
Tehotenstvo
Sauna uvoľňuje boľavé svaly, preto mnohí v tehotenstve navštevujú tieto zariadenia. Je však potrebné mať sa na pozore, a ak ste gravidné, mali by ste zvážiť návštevu sauny. Dôvodom je riziko hypertenzie. Vysoká teplota v saune totiž ovplyvňuje telesnú teplotu matky a teda aj teplotu plodu.
Je dokázané, že telesná teplota nad 38 °C môže počas tehotenstva spôsobiť problémy. Štúdie ukazujú zvýšené riziko defektov narodených detí u toho, kto svoje telo vystavoval zvýšenej teplote v prvom trimestri tehotenstva. Pokiaľ ste teda na začiatku gravidity, všeobecne sa neodporúča saunovanie, pretože je váš plod v prvých troch mesiacoch tehotenstva najviac ohrozený. S pribúdajúcimi mesiacmi sa riziko znižuje.
Ďalším rizikom je aj para, ktorá môže zvýšiť krvný tlak. Dôsledkom môže byť nevoľnosť, dehydratácia a kolaps, pretože sauna spôsobuje záťaž na krvný obeh.
Deti
Od kedy môžu deti do sauny? Hoci v severských krajinách ľudia prakticky žijú saunovaním už od útleho veku, u nás sa odborníci zhodujú v tom, že deti mladšie ako 3 roky by saunu nemali navštevovať kvôli riziku dehydratácie, nevoľnosti a z hygienických dôvodov.
Od 3 rokov je sauna úplne bezpečná a odporúčaná pre pozitívne účinky na deti. Štúdie dokazujú, že deti, ktoré sa pravidelne saunujú, sú menej často postihnuté infekciami horných dýchacích ciest. Priebeh chorôb je ľahší a nevznikajú ďalšie komplikácie.
Prechladnutie, infekcie a choroby
Funguje na upchaté dutiny sauna? Áno, para totiž uvoľňuje upchaté nosné dutiny pri prechladnutí. Ale pozor! Váš organizmus je pri chorobe výrazne oslabený. Vysoké teploty môžu zvýšiť teplotu tela až o dva stupne, čo môže narušiť prirodzené ozdravné procesy. Navyše hrozí dehydratácia.
Saunovanie pri prechladnutí teda všeobecne nie je odporúčané. Ak máte nádchu, alebo trpíte iným respiračným ochorením či infekciou, vyvarujte sa návštevy sauny. Nielen, že vysoká teplota v saune môže spôsobiť, že sa sliznica v nose a krku vysuší, čo môže viesť k podráždeniu a zhoršeniu príznakov nádchy. Navyše hrozí prenos choroby na ostatné osoby.
Ako dlho po chorobe nechodiť do sauny? Po chorobe vyrazte do sauny vo chvíli, keď nebudete pociťovať žiadne príznaky choroby. Pokiaľ si chcete byť istí, dajte si aspoň týždennú pauzu.
Antibiotiká
Sauna a antibiotiká? Ak beriete antibiotiká, vyvarujte sa návštevy sauny. Ľudský organizmus je výrazne oslabený a vysoké teploty mu akurát uškodia. Po dobraní antibiotík potom vyčkajte aspoň týždeň, než navštívite saunu.
Kožné problémy
Pokiaľ vás trápia kožné problémy, ako je napríklad ekzém či psoriáza, do sauny nechoďte. Vplyvom vysokých teplôt sa môže kožné ochorenie podstatne zhoršiť.
Po fyzickej námahe
Telo reaguje na fyzickú záťaž a teplo rovnako – potením. Dôležitá je hydratácia. Ak ste športovali, mali by ste doplniť tekutiny a pred návštevou sauny si dať pauzu. Vaše telo potrebuje čas na obnovu a regeneráciu.
Po konzumácii jedla
Sauna pred jedlom je rovnako zlá ako sauna po jedle. Po jedle si dajte aspoň dvojhodinovú pauzu, kým sa vydáte do sauny. Najprv musí vaše telo vytráviť, aby nehrozila nevoľnosť.
Konzumácia alkoholu
Pred saunovaním nekonzumujte alkoholické nápoje. Alkohol rozširuje cievy, zvyšuje krvný tlak a dehydruje a sauna robí to isté. Kombinácia sauna a alkohol môže viesť k nevoľnosti, omdletiu av horších prípadoch k úpalu, infarktu, arytmii a mozgovej mŕtvici.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.