Kryoterapia lieči mrazom: Priebeh as čím kryokomora pomáha

Kryoterapia lieči mrazom: Priebeh as čím kryokomora pomáha

Liečebná metóda využíva mráz na prevenciu, rehabilitáciu a regeneráciu zranení a radu chorôb. Dochádza pri nej k posilneniu celkového zdravotného stavu organizmu. Vďaka extrémne nízkym teplotám sú vyplavované endorfíny do tela a človek sa cíti v skvelej kondícii. A to ako po fyzickej, tak psychickej stránke. Počas kryoterapie dochádza k regenerácii a tiež k zvýšeniu pohyblivosti kĺbov, zvýšeniu tolerancie fyzickej záťaže a výkonnosti organizmu ako celku. U žien môže pomocou s celulitídou, pretože stiahnutím buniek chladom je vypudzovaný tuk. Na čo je kryoterapia? Ako prebieha kryoterapia? Ako dlho trvá kryoterapia? Ako často chodiť do kryokomory?

Kryoterapie

Kryoterapia

Kryoterapia alebo liečba mrazom či terapia chladom je liečebná metóda, pri ktorej je ľudský organizmus po krátky časový úsek vystavený extrémne nízkym teplotám. Kryoterapia je negatívnou termoterapiou, pretože jej princípom je odvádzanie tepla von z tela vyžarovaním.

Ako prebieha kryoterapia? Kryoterapia môže byť aplikovaná lokálne alebo celkovo. Pri lokálnej kryoterapeutickej metóde je chladom ošetrovania konkrétna oblasť alebo časť tela pomocou špeciálneho prístroja. Najčastejšie sa používa pri zraneniach či zápaloch. Celková kryoterapia je aplikovaná na povrch celého tela. Prebieha v kryokomore, kde je chladiacim médiom kvapalný dusík alebo tepelné čerpadlá, a trvá približne 1–3 minúty.

Liečebné účinky extrémne nízkych teplôt sú známe už zo starovekého Egypta. K výraznému rozvoju novodobej kryoterapie došlo na prelome 20. storočia. Metódu kryoterapie prvýkrát vyskúšal v sedemdesiatych rokoch 20. storočia v Japonsku profesor Toshima Yamauchi.

Na čo je kryoterapia?

Kryoterapia je v súčasnej dobe neoddeliteľnou súčasťou rehabilitáciíregeneračných metód. Tu je zoznam toho, na čo je kryoterapia celková. Je účinným moderným doplnkom liečenia a rehabilitácie pri:

  • reumatologických chorôb (napr. reumatoidná artritída, reumatizmus mäkkých tkanív, kolagenózy, vaskulitídy, Bechterevova choroba, artrózy drobných kĺbov ruky i kĺbov nosných),
  • ortopedických chorôb (napr. stavy po operáciách nosných kĺbov, stavy po operáciách výhrezov chrbticových platničiek),
  • kožných chorôb (napr. psoriáza a psoriatická artritída) a
  • niektorých poúrazových stavov.

Má tiež vplyv na zlepšenie obranyschopnosti organizmu. Kryoterapia totiž pôsobí pozitívne na celý imunitný systém pacienta. Kryoterapia tiež pomáha pri prevenciiliečbe mnohých športových úrazov, Kryoterapia výkonným športovcom lieči napr. postihnutie kĺbov a kĺbových chrupaviek, ruptúru a natiahnutie svalstva a tiež celkové preťaženie pohybového aparátu.

Na čo je kryoterapia lokálna? Najčastejšie sa používa pri:

  • zraneniach (napr. podvrtnutý členok, natrhnuté svaly, natiahnuté väzy v kolene, bolestivé rameno, tenisový lakeť, apod.),
  • zápaloch,
  • pooperačných stavov (výrazne urýchľuje rekonvalescenciu).

Lokálna kryoterapia je najúčinnejšia v prvotnej fáze zápalu či zranenia, kedy prudké ochladenie zabráni vzniku opuchu aj šíreniu zápalu. Vďaka tomu sa choré miesto lepšie prekrvuje a má tak dosť kyslíka a potrebných živín.

Ako prebieha kryoterapia?

Lokálna kryoterapia prebieha pomocou špeciálneho prístroja, ktorým sa vykonávajú kryostimulačné zákroky prostredníctvom prúdu pary kvapalného dusíka. Účelom je vyvolanie a využitie fyziologických reakcií organizmu na chlad. Ochladením postihnutého miesta a jeho priameho okolia dochádza k blokáde kožných nociceptorov, čo vedie k redukcii opuchov, zápalových reakcií v tele ak zníženiu bolesti.

Lokálna kryoterapia sa využíva aj pre tzv. kryokozmetiku (tiež cryobiolifting), kedy je chladom ošetrovaná tvár. Je to bezbolestná metóda, pri ktorej sa stimuluje pokožka tváre a krku pomocou chladu. Kožné bunky sa tak lepšie okysličia. Výsledkom je lepšia tvorba kolagénu, vyhladenie drobných vrások a omladenie pokožky.

Celková kryoterapia je zameraná na celé telo. Prebieha v špeciálnej miestnosti, ktorá sa nazýva kryokomora, alebo tiež kryosauna či polárium. Samotná komora sa skladá z dvoch častí – predkomory, kde je organizmus schladený pomocou teplôt siahajúcich až k -60 °C, a hlavnej komory, kde je telo vystavené po dobu 1-3 minút extrémne nízkym teplotám pohybujúcim sa medzi -100 ° C a -160 °C.

Takto nízka teplota je dosiahnutá vďaka technicky upravenému suchému vzduchu, ktorý je absolútne zbavený vlhkosti. Kryokomora tak nespôsobuje omrzliny.

Ako dlho trvá kryoterapia?

Kryoterapia celková, na ktorú je určená vyššie uvedená kryokomora, trvá približne 1 až 3 minúty. Aj tak krátky čas stačí na to, aby došlo k prudkému ochladeniu predovšetkým tých častí tela, kde je tenká tuková vrstva (kĺby, šľachy a väzy v oblasti kolien, členkov, na rukách, oblasť pozdĺž chrbtice).

Vďaka tomu dochádza v týchto miestach k spomaleniu metabolizmu, ktorý sa pri opätovnom zahrievaní organizmu znásobí, vďaka čomu dochádza k masívnemu vyplavovaniu škodlivých metabolitov z tkanív v uvedených oblastiach a urýchľuje sa priebeh zápalového procesu.

Ako často chodiť do kryokomory?

Počet procedúr kryoterapie sa riadi charakterom problémov a tiež následným požadovaným efektom. Na začiatku je vhodné absolvovať aspoň 8, ideálne 10 procedúr v sérii. Kryoterapia sa vo väčšine prípadov vykonáva iba raz denne a je ideálne jednotlivé procedúry naplánovať na seba nadväzujúce dni.

Počet opakovaní potrebných k trvalejšiemu efektu sa pohybuje najčastejšie od 10 do 20 v jednej sérii. Tieto série je možné absolvovať najlepšie dvakrát až trikrát ročne.

Mraz