Mozgová hmla: Aké sú príznaky a liečba

Mozgová hmla: Aké sú príznaky a liečba

Nepríjemný pocit malátnosti a otupenosti, neschopnosť sústrediť sa a jasne myslieť. Ľudia, ktorí ňou trpia, sú roztržití a majú horšiu pamäť. Sú spomalení, podráždení a pociťujú aj tlak na zadnej strane krku. Sú vám tieto príznaky povedomé? Potom ste Brain fog zažili na vlastnej koži. Problémy spojené s Brain fog  môžu sprevádzať ochorenia, ako je depresia alebo cukrovka. Môžu byť vyvolané aj traumou, veľkými životnými zmenami alebo užívaním niektorých liekov, prípadne môžu sprevádzať aj menopauzu alebo zhoršenú funkciu štítnej žľazy. Čo je to Brain fog a aké sú jej príznaky? Čo spôsobuje mozgovú hmlu? Existuje spôsob, ako sa zbaviť mozgovej hmly?

Čo je to Brain fog?

Brain fog, v doslovnom preklade z anglického mozgová hmla, je stav charakterizovaný ťažkosťami so sústredením a schopnosťou sa sústrediť. Mozgová hmla sa spája aj s objektívne horším kognitívnym výkonom a vyššou mierou úzkosti, depresie a migrény.

Pojem mozgová hmla, alebo ak chcete, Brain Fog, možno zjednodušene opísať ako duševnú a fyzickú únavu, vyčerpanie a neschopnosť mozgu efektívne fungovať. Ide o narušenú funkciu centrálneho nervového systému v dôsledku nedostatočného spánku, dlhodobého stresu, ale aj v dôsledku nesprávnej stravy, hormonálnych zmien alebo liekov.

Mozgová hmla nie je samostatné ochorenie, ale skôr kognitívna dysfunkcia, ktorá priamo alebo nepriamo súvisí s iným ochorením, vyčerpaním alebo zlou funkciou organizmu. Odborne povedané, ide o mierny chronický zápal v oblasti mozgu, ktorý sťažuje fungovanie jemných presných mechanizmov pamäti, koncentrácie alebo pocitu únavy a nálady. Keď je mozgová hmla dlhodobá, ovplyvňuje celkovú kvalitu života. Prejavuje sa to zhoršenou výkonnosťou pri bežných činnostiach a najmä pri práci alebo štúdiu.

mozgova hmla priznaky

Čo spôsobuje mozgovú hmlu?

Mozgová hmla je pomerne častá pri chronických ochoreniach, ako je cukrovka, skleróza multiplex, chronická únava a depresia. Problémy spojené s Brain fog boli pozorované pri užívaní určitých druhov liekov, najmä liekov na alergie a bolesť. Veľkým rizikom je liečba rakoviny a mnohých ďalších ochorení, keďže sa preukázalo, že mozgová hmla sprevádza chemoterapiu. Pozitívne však je, že zvyčajne stačí znížiť dávky liekov alebo ich nahradiť inými a problémy sa zmiernia alebo dokonca úplne vymiznú.

Brain fog je pomerne častá, keď je organizmus vystavený dlhodobému stresu, ktorý je spojený s poruchami spánkuvyčerpaním. Akonáhle totiž mozog nemá dostatok energie na fungovanie, môže to časom ovplyvniť kognitívne funkcie. Preto je dôležité zabezpečiť si pravidelný spánok a odpočinok.

Štúdie uvádzajú hormonálne zmeny ako ďalší častý spúšťač mozgovej hmly. Mozgová hmla sa tak najčastejšie prejavuje počas tehotenstva a menopauzy. Mozgová hmla však trápi aj pacientov s poruchou funkcie štítnej žľazy.

Pri vzniku mozgovej hmly môže zohrávať úlohu aj nevyvážená strava. Problémy spôsobuje dlhodobý nízky príjem energie s nadbytkom kávy, alkoholu a cigariet, ako aj nedostatok niektorých živín. Medzi ne patrí vitamín D, omega-3 mastné kyseliny, železo a vitamíny skupiny B, ktoré sa nachádzajú v ovocí, zelenine, rybách a kvalitnom chudom mäse.

Mozgová hmla: Príznaky

Príznaky mozgovej hmly môžu mať rôznu intenzitu. Môžu sa objaviť postupne, ale aj náhle. Neprimeraná kognitívna výkonnosť mozgu sa prejavuje najmä nasledujúcimi príznakmi:

  • celková únava a letargia,
  • pretrvávajúci pocit malátnosti a otupenosti,
  • zhoršenou pozornosťou,
  • spomalenie reakcií,
  • spomalené spracovanie informácií,
  • bolesti hlavy,
  • problémy s pamäťou,
  • problémy s vytváraním úsudkov a rozhodovaním,
  • výkyvy nálad,
  • nespavosť.

brain fog

Ako sa zbaviť mozgovej hmly?

Odborníci odporúčajú pracovať na zdravom životnom štýle. Je to účinný spôsob, ako sa zbaviť mozgovej hmly. Zdravý životný štýl zahŕňa vyváženú stravu, kvalitný, pravidelný spánok a dostatok pohybu. Dôležité je tiež naučiť sa lepšie zvládať stres, čo súvisí so zlepšením duševnej hygieny, ovládaním emócií a hlbokou relaxáciou.

Ak je mozgová hmla spôsobená konkrétnym ochorením, jej príznaky zvyčajne ustúpia po začatí liečby tohto ochorenia. Vedci už nejaký čas pracujú na výskume liečby zameranej priamo na zmiernenie príznakov mozgovej hmly. Viaceré lieky už vykazujú dobré výsledky, hoci boli pôvodne určené na iné zdravotné problémy (vysoký krvný tlak, ADHD). Zatiaľ však ide len o prvotné pokusy, a preto je potrebné spoliehať sa predovšetkým na prevenciu a liečbu primárnych ochorení.