21. storočie je érou zhonu, stresu a honby za čo najlepšími výsledkami. To má za následok vašu únavu a rôzne stresové prejavy. Možno práve preto je čoraz viac populárne hľadať odpočinok v kúpeľných procedúrach. Vyhľadávaná je uhličitá kúpeľ, avšak nie každý vie, o čo presne ide a aké sú jej účinky. Práve to budeme skúmať v dnešnom článku. Pohodlne sa usaďte a prečítajte si, aké benefity vám môže priniesť.
Najstaršia procedúra kúpeľníctva
Áno, uhličitá kúpeľ naozaj patrí medzi jedny z najstarších kúpeľných vodoliečebných procedúr. A keďže je stále využívaná, je logické predpokladať, že má skutočne blahodarné účinky. O čo vlastne ide?
Nejde celkom o klasickú vodnú kúpeľ. Voda je napustená v špeciálnej nerezovej vani a plní sa studenou minerálnou vodou, ktorá je obohatená o oxid uhličitý. Voda sa zohrieva až tesne pred samotnou aplikáciou na teplotu 34 – 35 stupňov Celzia. Dôvod, prečo sa voda zohrieva až tesne pred aplikáciou, je fakt, že pri prudkom zohriatí vody dochádza k uvoľňovaniu oxidu uhličitého.
Ako oxid uhličitý ovplyvňuje naše telo?
Vstrebávanie oxidu uhličitého do tela spôsobuje rozšírenie ciev v koži a podkoží, čo vnímame ako pocit tepla. Kúpeľ teda ovplyvňuje cievny obeh a je veľmi príjemná, no dôvodov na jej vyskúšanie je viac.
Okrem relaxačných až sedatívnych účinkov ovplyvňuje aj naše kožné receptory. Ak teda pociťujete napríklad svrbenie a pálenie kože, táto kúpeľ je pre vás vhodnou alternatívou na upokojenie nepríjemných príznakov.
Vstrebávanie oxidu uhličitého ďalej podporuje činnosť dýchacieho centra v mozgu a znižuje pulzové frekvencie, čím uľahčuje prácu srdca.
Alternatíva – suchá uhličitá kúpeľ
Nemáte radi kúpele alebo trpíte chorobou, ktorá vám bráni absolvovať vodoliečebné procedúry? Máme pre vás riešenie.
Široká škála kúpeľov na Slovensku ponúka suchú uhličitú kúpeľ, alternatívu k vodnej uhličitej kúpeľi.
Procedúra spočíva v tom, že vaše telo je uzavreté do špeciálneho plastového vaku (okrem ramien, hlavy a hrudníka). Tento vak je naplnený oxidom uhličitým. Počas celej procedúry odpočívate a účinky oxidu uhličitého sú rovnaké ako pri vodoliečebnej variante.
Pre koho je uhličitá kúpeľ nevhodná a naopak?
Hoci uhličitá kúpeľ je výbornou voľbou pre osoby trpiace srdcovo-cievnymi ochoreniami alebo vysokým krvným tlakom, nájdu sa aj prípady, keď ju lekári neodporúčajú alebo úplne zakazujú.
Medzi hlavné kontraindikácie patria napríklad nízky krvný tlak, akútne zápaly srdca, srdcová arytmia a tachyarytmia (prípadne iné cievne ochorenia) a anémia či mokvavé kožné choroby.
Okrem toho kúpeľ nie je vhodná pre tehotné ženy, osoby trpiace epilepsiou či inými problémami súvisiacimi s kontraindikáciami všeobecnej vodoliečby.
Kde môžem absolvovať uhličitú kúpeľ?
V Čechách aj na Slovensku je veľa kúpeľov a mnohé z nich ponúkajú svojim klientom možnosť vyskúšať uhličitú kúpeľ.
Liečebné kúpele Bohdaneč ponúkajú suchú uhličitú kúpeľ, no ak sa nebojíte ihiel, ponuka zahŕňa aj plynové injekcie, ktoré pôsobia lokálne, napríklad v mieste bolesti, a môžu urýchliť hojenie rán.
Nikto asi neprekvapí, že túto procedúru ponúkajú aj Františkove kúpele. V Olomouckom kraji môžete navštíviť Teplice nad Bečvou, na Morave ponúka procedúru Columna centrum v Brne na Kolišti.
Zdroje: spa.cz, horskelazne.cz, frantiskovylazne.cz, llb.cz – suchá uhličitá kúpeľ, llb.cz – plynové injekcie, ltnb.cz, columna.cz
Kamila Tomková je vášnivou čitateľkou kníh – najmä tých s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literatúrou. Vo svojom voľnom čase rada varí a skúša nové recepty, alebo trávi čas so svojimi najbližšími a priateľmi nad pohárom dobrej kávy či vína. Písanie ju sprevádza od základnej školy a snaží sa vo svojom koníčku stále zdokonaľovať.