Na vlastnosti potravinárskych prídavných látok sme zvyknutí. Aj napriek tomu sú éčka na etiketách potravín stále veľkým strašiakom. Existuje tvrdenie, že ak chcete jesť zdravo, musíte mať oči na stopkách, starostlivo študovať etikety na každom výrobku a éčkam sa úplne vyhýbať. Je to ale naozaj potreba? Čo keby sme vám povedali, že nie všetky éčka sú škodlivé? Prinášame vám prehľad o tom, čo sú éčka v potravinách, ktoré éčka škodia, a ktoré éčka sú naopak pre naše zdraviu prospešné.
Čo sú to Éčka?
Éčka v potravinách sú hovorovým výrazom pre potravinárske prídavné látky čiže aditíva. Tieto látky sa nekonzumujú samy o sebe ako potraviny, ale používajú sa na úpravu technologických a senzorických vlastností potravín. Celkom existuje 26 funkčných tried potravinárskych prídavných látok, ktoré okrem iného zahŕňajú konzervanty, emulgátory či farbivá, ďalej aj regulátory kyslosti, stabilizátory a sladidlá, alebo napríklad antioxidanty a zvýrazňovače chuti.
Zatiaľ čo niektoré éčka v potravinách vzbudzujú kontroverzie, iné majú na zdravie človeka neutrálny či dokonca pozitívny vplyv. Ktoré éčka sú škodlivé? A ktoré éčka nášmu zdraviu prospievajú? O tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Prečo práve Éčka?
Viete, prečo sa éčkam hovorí éčka? Svoj názov získala kvôli písmenu E, ktorým začína kód, ktorý označuje a definuje konkrétne aditívum. Okrem písmena E kód obsahuje aj 3, niekedy 4 číslice. A pýtate sa, čo znamená označenie E? Písmeno E nie je skratkou pre „emulgátory“, ale pre „Európu“, pretože je označenie stanovené Európskou legislatívou, ktorá špecifikuje, ktoré látky budú mať priradený tento kód.
Čo spôsobujú éčka?
Hoci použitie potravinárskej prídavnej látky samo o sebe nemusí byť znakom menej kvalitnej potraviny, pri vyššom počte éčok, ktoré je charakteristické pre vysoko priemyselne spracované potraviny, už to tak býva. Éčka môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy od obezity, astma, cez tráviace problémy a kožné problémy až po vznik rakoviny.
U niektorých skupín aditív hovorí o negatívnych účinkoch na zdravie, čo je umocnené v prípade: nadmernej konzumácie danej potraviny, alebo u citlivých osôb, alebo u detí a mladistvých.
Použitie potravinárskych prídavných látok v nespracovaných potravinách nie je dovolené.
Sú všetky Éčka v potravinách škodlivé?
Veľa ľudí, veľa názorov. Najmä výrobcovia potravín sa stavajú za názor, že ich potraviny neobsahujú éčka, teda nič nevhodné a už vôbec nie škodlivé ľudskému zdraviu. Iní sú zase zástancami „čistého stravovania“ a tvrdia, že každé éčko je zlé – opak je však pravdou.
Hoci bývajú éčka v potravinách vnímané spravidla ako problematické látky, nájdu sa medzi nimi také, ktoré majú na ľudský organizmus pozitívny vplyv.
Ktoré Éčka sú škodlivé?
Nevhodné éčka sú vo väčšine chemicky pripravovanej látky (napríklad z dechtu, ropy a ďalších surovín). Tieto látky môžu spôsobovať alergické reakcie. Také éčka sú však tolerované.
Vyložene škodlivé a nepovolené éčka sú také, u ktorých bol v vykonaných toxikologických štúdiách zistený výskyt karcinogénnych účinkov a ďalších nežiaducich účinkov. Patria do nich skupiny dusitanov (dusitan draselný a dusitan sodný) a azofarbív (tartrazín, chinolínová žlť, žltá SY, azorubin, červeň allura, ponceau 4R).
Ktoré Éčka sú prospešné?
Zdraviu prospešné sú éčka prírodné a bezpečné. Jedná sa o úplne prirodzené súčasti potravín alebo ich ingrediencií. Príkladom môžu byť: plyny – kyslík a dusík, včelí vosk alebo farbivá chlorofyl, karotény či kurkumín.
Niektoré éčka sú svojim chemickým zložením identické s bežnými prírodnými látkami, ale získavajú sa synteticky. Väčšinou je dôvodom ich lacnejšia výroba, napríklad riboflavín alebo kyselina askorbová. Farbivá vitamín C a pektíny sa v ľudskom organizme chovajú ako prebiotická vláknina.
Ide to aj bez Éčiek
Ktoré potraviny vôbec neobsahujú éčka? Éčka nenájdeme v nespracovaných potravinách, ktoré by tiež mali tvoriť základ vašej stravy. Nie sú v nespracovanom ovocí, zelenine a mäse, mede, cukre, masle, celozrnných obilninách, v káve, čaji a neochutených mliečnych výrobkoch. U ostatných je potrebné čítať etiketu so zložením.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.