Superpotravina zvaná klíčky: Mungo, pšeničné a sójové klíčky

Superpotravina zvaná klíčky: Mungo, pšeničné a sójové klíčky

Výraz superpotravina je predovšetkým v posledných rokoch nezriedka skloňovaný, najmä v súvislosti s najrôznejšími výživovými trendmi. Táto skupina potravín a doplnkov stravy, ak sú v prírodnej a nespracovanej forme, je skutočne skvelým zdrojom sily a energie, živín prospešných pre zdravie a správnu funkciu imunitného systému. Často sa však superpotraviny stávajú terčom kontroverzie. Pri klíčkoch si však môžete byť istí, že superpotravinami naozaj sú. Rozoberieme, prečo je dobré jesť klíčky. Tiež vám poradíme, ako sa jedia klíčky a čo všetko sa dá klíčiť, a prezradíme vám, ako klíčiť.
klicky

Superpotraviny

Čo je superpotravina? Pojmom superpotravina, anglicky Superfoods, rozumieme označenie pre skupinu potravín a potravinových doplnkov, ktorým sú prisudzované jedinečné vlastnosti, zvláštne schopnosti a mimoriadne účinky na zdravie. Superpotraviny sú významnou zásobárňou proteínov, vitamínov, minerálov, esenciálnych polysacharidov, antioxidantov, enzýmovesenciálnych mastných kyselín.

Prečo sú teda aj napriek tomu superpotraviny kontroverzné? Výraz superpotravina je často bohužiaľ iba marketingovým ťahom. Používa sa len na upútanie pozornosti. Človek má získať dojem, že superpotraviny predbehnú „normálne“ potraviny, a že sú niečím výnimočným a nevyhnutným pre lepšie zdravie.
Dnes vám však predstavíme skutočné superpotraviny: klíčky. Konkrétne mungo, pšeničné a sójové klíčky. Pokiaľ si navyše klíčky naklíčite doma, môžete si byť ich prospešnými účinkami istí! Prečo je dobré jesť klíčky?

Mungo klíčky, pšeničné klíčky a sójové klíčky

Mungo sú zelené fazuľky, ktoré po naklíčení chutí pripomínajú čerstvý hrášok. Mungo klíčky sú obľúbené nielen pre svoju osviežujúcu sladkastú chuť, ale aj preto, že posilňujú imunitu, detoxikujú organizmus a nenadúvajú.

Pšeničné klíčky sú časťou zrna, ktorá v sebe ukrýva najviac živín a proteínov. Majú príjemnú chuť pražených orechov. Sú jedným z najlepších zdrojov vitamínu E, silného antioxidantu. To platí ako pre klíčky samotné, tak aj pre olej, ktorý sa z nich lisuje. Pšeničné klíčky je možné konzumovať bez akejkoľvek ďalšej úpravy.

Sójové klíčky sa získavajú zo sójového bôbu tak, že sa naklíčia. Majú ľahko sladkastú, skôr nevýraznú chuť i vôňu. Majú bielu farbu, sú krátke as malými zelenými lístkami na konci kľúča. Sú veľmi zdravé, obsahujú vitamín C, vlákninu, bielkoviny, zlepšujú trávenie a napomáhajú odvádzaniu cudzorodých odpadových látok z tela.

Prečo je dobré jesť klíčky?

Mungo klíčky, pšeničné klíčky a sójové klíčky v sebe majú vysokú koncentráciu živých enzýmov. Rovnako majú skvelé detoxikačné a regeneračné účinky, znižujú hladinu cholesteroluposilňujú imunitu. Počas procesu klíčenia rozkladajú zložité cukry na jednoduché – klíčky sú tak oveľa lepšie stráviteľné ako bežné semená a zrná, čo určite ocenia ľudia citliví na trávenie obilnín. Používajú sa tiež na terapeutické účely, regenerujú poškodené cievy, prečisťujú krvný obehpomáhajú pri kardiovaskulárnom ochorení.

Klíčením v semienkach rastie počet vitamínov (A, B2, B3, B6, kyseliny listovej, C, E) a minerálov (vápnik, fosfor, železo, horčík, draslík a ďalšie ), vznikajú mastné kyselinyaminokyseliny. Kľúče navyše obsahujú enzýmy. Obsah bielkovín sa blíži mäsu, pre telo sú však klíčky oveľa lepšie stráviteľné.

Čo všetko sa dá klíčiť?

Rovnakým spôsobom môžete klíčiť aj ďalšie nelúpané a nepolené strukoviny. Zo strukovín sú na klíčenie vhodné fazuľa mungo, červená šošovka (iba celá, lúpaná nenaklíčí), zelená šošovka, tmavo zelená šošovka, cícer, fazuľa adzuki. Pozor na veľké fazule, tie sú totiž jedovaté!
obilnín najrýchlejšie klíči raž, potom pšenica, jačmeň a ovos. Z ďalších plodín je veľmi obľúbená lucerna, horčica, žerucha, reďkovka, senovka. Predáva sa aj zmes týchto rôznych rastlín určená na klíčenie. Menej tradičné sú klíčky zo semien červenej repy, cibule, cesnaku, rukoly.

Ako sa jedia klíčky?

Mungo klíčky je ideálne jesť surové. V chladných mesiacoch ich môžete pridávať do horúcej polievky. V lete sú výborné do šalátov. Dobre chutia v rade ázijských pokrmov alebo len tak posypané na celozrnnom chlebe. Vašim jedlám dodajú osviežujúcu chuť, zaujímavú textúru a nový rozmer. Majte na mysli, že nemá zmysel robiť veľké zásoby klíčkov a skladovať ich v mrazničke. Tým by ste „umŕtvili“ všetky ich cenné benefity.

Pšeničné klíčky (aj olej z nich) sa konzumujú ako doplnok výživy. Obľúbené sú predovšetkým pre svoj obsah vitamínu E a širokého spektra vitamínu a minerálu. Pšeničné klíčky nemusíte nijako upravovať, môžete ich nasypať napríklad do rastlinného jogurtu alebo rannej kaše. Olej z pšeničných klíčkov má tiež veľké využitie v kozmetike, väčšinou sa odporúča na suchú a starnúcu pleť, najčastejšie sa primiešava k iným olejom.
Sójové klíčky môžete rovnako ako mungo klíčky využiť ako posypku na sandwich, ozdobiť nimi rizoto či rezance so zeleninou primiešať ich do polievok, do šalátov alebo nátierok.

Ako klíčiť?

Kľúčiť môžete v klíčiacej miske. Predávajú sa sklenené, keramické alebo plastové. Môžete mať jednovrstvovú alebo s niekoľkými vrstvami na klíčenie viacerých druhov semienok. Kľúčiť môžete aj na sitku, ktoré položíte na misku a priklopíte tanierikom. To je výhodný variant tam, kde je viac stravníkov a veľká spotreba klíčkov. Klíčiť je však možné aj v sklenenom zaváracom pohári, v cukrenke či v plastových fľašiach.

Postup:

  1. Semená dôkladne prepláchnite v studenej vode. Preberte ich a škaredé kusy vyhoďte.
  2. Vložte ich do studenej vody a nechajte cez noc napučať. Vody bude treba cca trojnásobok.
  3. Druhý deň ich vložte do klíčiacej misky, na sitko alebo do plastovej fľaše s otvormi na odtok vody.
  4. Kľúče dvakrát denne preplachujte vlažnou vodou. Vodu nechajte odkvapkať. Klíčky v nej nesmú stáť, pokazili by sa. Misku či fľašu nechajte v tmavšom kúte pri izbovej teplote. Pokiaľ budú na svetle, rýchlo vyrastú lístočky a chuť už nebude taká sladká.
  5. Počas dvoch až troch dní budete mať klíčky pripravené na konzumáciu. Ideálne je zjesť čo najskôr, životnosť im predĺžite skladovaním v chladničke.

psenicne klicky