Plastické operácie: Plastická chirurgia vyvoláva etické otázky

Plastické operácie: Plastická chirurgia vyvoláva etické otázky

Plastická chirurgia zažila v posledných rokoch obrovský boom. Klienti môžu v nemocniciach aj na špecializovaných súkromných klinikách podstúpiť široké spektrum najrôznejších zákrokov.

Niekedy je plastická operácia nutná zo zdravotných dôvodov, inokedy ide skôr o estetický zákrok. Je správne, že sa plastická chirurgia stáva biznisom a pacienti sa menia na zákazníkov?

Estetická chirurgia

Estetická chirurgia je odvetvím plastickej chirurgie. Na rozdiel od rekonštrukčnej plastickej chirurgie sa nesústredí na napravovanie vrodených či získaných vád a na riešenie následkov úrazov, ale má iný účel.
Odstraňuje estetické vady, skrášľuje a mení tvar a vzhľad určitých častí tela. Cieľom estetickej chirurgie má byť zvýšenie sebavedomia a zlepšenie kvality života klientov. Nie vždy tomu tak ale je.

Lekárska etika

Plastický chirurg je lekár a ako taký by sa mal riadiť lekárskou etikou. Bohužiaľ to dnes nie je jednoduché.
Medicína je stále viac komercionalizovaná a zdravotníctvo stále viac zamerané na zisk. Dodržiavať etické princípy nie je jednoduché.

Lekár musí mať nielen odborné znalosti, ale veľmi dôležitý je aj jeho ľudský prístup k pacientom (v plastickej chirurgii často skôr klientom).

Lekár by sa mal riadiť predovšetkým dvoma morálnymi imperatívmi, a to:

1. Zdravie pacienta je najvyšším zákonom.

2. Predovšetkým neškodiť.

Etické otázky v plastickej chirurgii

Musí lekár konať vždy v najlepšom záujme svojho pacienta? Áno!

Lekár sa musí snažiť svojmu pacientovi pomôcť a nesmie zneužiť svoju znalostnú prevahu alebo pacientovo zúfalstvo pre svoj prospech.
Plastika by mala klientovi pomôcť po psychickej stránke, mala by zvýšiť jeho sebavedomie a kvalitu jeho života. Pred každou operáciou je nutné zvážiť, či k tomuto naozaj dôjde.

Niekedy sa napríklad túžba po kráse premení na poruchu vnímania vlastného tela a objaví sa závislosť na plastických operáciách. Pritom veľké množstvo plastických operácií danému človeku očividne škodí.

Môže sa pacient v plastickej chirurgii stať iba zákazníkom? Nie!

Vzťah lekára a pacienta v žiadnom prípade nie je možné redukovať na obyčajný obchodný vzťah.
Ak ordináciu plastického chirurga navštívi psychicky chorá žena, ktorá žiada zväčšenie svojich pŕs o niekoľko veľkostí, plastický chirurg by nemal zákrok vykonať len preto, že zaň bude finančne odmenený.

Lekár by nemal automaticky splniť každé klientovo želanie, ale mal by vždy postupovať v jeho najlepšom záujme. Nemal by sa riadiť komerčnými hľadiskami, ale výhradne svojim svedomím a svojimi znalosťami.

Je možné vykonávať zložité zákroky aj vtedy, ak má plastický chirurg nedostatok skúseností? Nie!

Plastické operácie sú pre lekárov súkromných plastických kliník lukratívnou záležitosťou.
Bohužiaľ sa však neraz stretávame s tým, že pomerne zložité zákroky vykonávajú aj lekári, ktorí s nimi nemajú dostatok skúseností. Výsledok takýchto operácií je potom žalostný.

V niektorých prípadoch sú klientom a klientkám ponúkané zákroky, ktoré pre nich nie sú vhodné. Deje sa tak kvôli nedostatku skúseností lekárov alebo kvôli vidine ekonomického zisku.

Čo najmenej poškodiť a traumatizovať telo? Áno!

Každý plastický chirurg by sa mal vždy snažiť nájsť najjednoduchšie a najefektívnejšie riešenie, ako klientovi pomôcť.

Súčasná situácia

Estetické zákroky sa na Slovensku tešia veľkej obľube. Stále viac skrášľujúce operácie vyhľadávajú aj muži alebo pomerne mladí ľudia.
Za rok Slováci za plastické operácie minú v priemere cez dve miliardy korún. Plastická chirurgia je teda veľký biznis a bohužiaľ vždy sa nájde niekto, kto bude chcieť predovšetkým zarobiť a nebude sa správať morálne a eticky.

Správny plastický chirurg by sa nemal báť klientov odmietnuť alebo im vysvetliť, prečo pre nich daný zákrok nie je vhodný. Jeho cieľom by rozhodne nemalo byť vykonať operáciu za každú cenu.

plastika