Ako si zlepšiť náladu rýchlo a účinne? Skúste týchto 11 tipov

Ako si zlepšiť náladu rýchlo a účinne? Skúste týchto 11 tipov

Nálada je vonkajším odrazom toho, ako sa cítime. Má obrovský vplyv na naše každodenné vnímanie, správanie a celkovú kvalitu života. Náladu môže ovplyvňovať mnoho vnútorných a vonkajších faktorov. Napríklad naša strava, fyzická aktivita, spánok, ale aj finančné a sociálne situácie či životné udalosti a zvládanie stresových situácií. Aby ste mohli vedieť, ako zlepšiť zlú náladu, treba sa naučiť jej čeliť. Ako si zlepšiť náladu rýchlo a účinne? A čo robiť pre lepšiu náladu?

2. pro dobrou naladu

Čo je to nálada?

Nálada je vedomý stav mysle či prevládajúcej emócie, ktoré človeka sprevádzajú v určitom čase. Možno si ju predstaviť ako emocionálne nastavenie nervového systému, ktoré trvá dlhšiu dobu a sprevádza našu činnosť a prežívanie. Vznik určitej nálady je ovplyvnený multifaktoriálne. To znamená, že do jej priebehu (aj výkyvov) môžu zasahovať fyzikálne a klimatické vplyvy, pôsobenie alkoholu a iných chemických látok, metabolické procesy a < strong>somatické a psychické činitele.
Náladu ovplyvňuje komplexná sieť neurotransmiterov. Serotonín, dopamínnorepinefrín spoločne regulujú našu náladu, motiváciu a schopnosť cítiť potešenie. Ich vzájomné pôsobenie a rovnováha sú kľúčové pre naše duševné zdravie. Hladinu týchto neurotransmiterov môžete upravovať tým, čo robíte. Ako si zlepšiť zlú náladu?

Ako zlepšiť zlú náladu?

Výskyt zlej nálady je podmienený našou stravou, fyzickou aktivitou a tiež prevažujúci ráz medziľudských vzťahov. Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú našu náladu, je kvantita a kvalita spánku. Jeho nedostatok môže mať tiež vplyv na množstvo psychických procesov, ako sú pozornosť, myslenie, pamäť, učenie. Ovplyvňuje ju však aj to, koľko času venujeme počúvaniu správ a sledovaniu sociálnych médií. Menej znamená v oboch prípadoch viac.

Pre lepšiu náladu počas chvíľky vyskúšajte tieto aktivity, ktoré podporia dobrú náladu, a vy sa vďaka nim budete cítiť lepšie:

  1. Prechádzka v prírode na čerstvom vzduchu.
  2. Hra a maznanie s domácim miláčikom.
  3. Šport (napríklad beh, pilates, crossfit, plávanie, jazda na bicykli).
  4. Kreatívna činnosť (maľovanie, kreslenie, skladanie puzzlov, fotografovanie, čítanie knihy či magazínu).
  5. Strávenie času s priateľom, s rodinou alebo blízkym človekom.
  6. Pohladenie, pusa, objatie od človeka, ktorého máte radi.
  7. Hrať hry (či už na PC, konzole, alebo doskovke).
  8. Odpočinok, ktorý doplníte sledovaním obľúbeného filmu či seriálu.
  9. Počúvanie obľúbenej hudby.
  10. Ľadová sprcha.
  11. Upratovanie, ktoré je síce u mnohých ľudí ich najmenej obľúbenou činnosťou, u niekoho je to však zaručený spôsob, ako zlepšiť zlú náladu a ako mať dobrý pocit zo sám seba.

Čo robiť pre lepšiu náladu?

Pre dobrú náladu v dlhodobom meradle je dôležitý:

  • Pravidelný pohyb – Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu pozitívne ovplyvňuje fungovanie nášho mozgu. V podstate akákoľvek fyzická aktivita znižuje napätie, pocity úzkosti a zlú náladu. Ak je navyše vonku v prírode, efekt sa ešte násobí.
  • Vyvážená strava – Pre dobrú náladu do jedálnička zaraďte všetky makrobiotické zložky. Konzumujte stravu bohatú na tyrozín, teda predovšetkým ryby a mäso, vajcia, mliečne výrobky, orechy a semená, strukoviny, obilniny, zeleninu a ovocie. Naopak sa úplne vyvarujte alebo aspoň na minimum obmedzte príjem nasýtených tukov, rafinovaných cukrami, priemyselne spracovaných potravín, alkoholu a ďalších návykových látok.
  • Kvalitný spánok – Dostatok spánku pomáha mozgu regulovať produkciu dopamínu. Dopamín sa uvoľňuje predovšetkým ráno po prebudení a počas dňa jeho produkcia postupne klesá. Nedostatok spánku narúša prirodzené biorytmy, najmä cirkadiánny rytmus, produkciu dopamínu a teda aj náladu.
  • Silné sociálne väzby – Zdieľanie našich radostí a strastí má veľmi pozitívny vplyv na naše celkové psychické i fyzické zdravie. Pocit, že niekam patríme a máme sa na koho obrátiť nás chráni pred sociálnou izoláciou a depresiami.
  • Riadenie stresu – Náladu ovplyvňuje to, ako často sa dostávame do najrôznejších stresových situácií a ako intenzívne takéto situácie prežívame.
  • Meditácia – Pre lepšiu náladu vďaka meditácii stačí, keď si uvedomíte sami seba v prítomnom okamihu. Už len to, že sa na chvíľu zastavíte a venujete sa tomu, čo práve cítite, vám pomôže zmierniť stres, cítiť sa lepšie a zlepšiť náladu. Dôležitá je pravidelná meditácia.
  • Expozícia slnečnému žiareniu – Slnko je vynikajúci a navyše celkom jednoduchý spôsob, ako zlepšiť zlú náladu. S dávkovaním slnečného žiarenia musíte byť samozrejme opatrní, ale úplne sa mu vyhýbať tiež nie je zdravé. Slnečný svit spúšťa tvorbu vitamínu D a ďalších hormónov zodpovedných za našu dobrú náladu.
  • Vyhľadanie odbornej pomoci – Nie vždy vidíme východisko z nepríjemnej situácie, a nie je hanba si povedať o pomoc. Odborník vám dokáže poradiť, ako odkryť skryté neduhy a ako sa naučiť s nimi pracovať.

3. pro lepsi naladu