Žijeme v modernej dobe plnej automatizácie, umelej inteligencie a virtuálnej reality. Jeden by si teda mohol myslieť, že esport – fenomén, ktorý je teoreticky starý už 53 rokov – nebude pre nikoho záhadou. Mladšie generácie sa s existenciou esportu už zmierili, alebo ho dokonca aktívne sledujú, ale stále existuje mnoho ľudí, ktorí o ňom majú len povrchné povedomie, alebo dokonca vôbec žiadne.
Nájdu sa aj takí, ktorí sa domnievajú, že ide o kanadský žartík alebo hoax. Predsa len, ako je možné, že „ten sopliak“, ktorý ešte ani nedoštudoval strednú školu, zarába milióny za klikanie na počítači? V tomto článku si povieme niečo o esporte a o tom, ako doň preniknúť. Možno ste starostlivá matka, ktorej syn sa rozhodol, že bude „progejmr“, a nemáte poňatia, čo si pod tým predstaviť, alebo ste budúce prodigy na poli virtuálneho športu, ale neviete, kde začať. Čítajte ďalej a všetko sa dozviete.
Čo je to esport?
Ako už názov napovedá, ide o Electronic Sport – teda šport v elektronickej podobe, pre niektorých tiež pro gaming. V praxi ide o profesionálne hranie videohier. Súťaží sa v mnohých hrách, ale niekoľko z nich vyniká tým, že svojim hráčom zarába extrémne sumy. Medzi ne patria napríklad League of Legends, Dota 2, Counter-Strike 2, Valorant, Fortnite, PUBG, Rocket League a Call of Duty.
Tieto hry majú vlastné turnaje, kde si súťažiaci môžu prísť na výhry v rozmedzí 2–40 miliónov dolárov. Turnajov existuje nespočetné množstvo a mnoho herných titulov síce neponúka také veľkolepé odmeny, ale zato majú obrovskú fanúšikovskú základňu a atmosféra na turnajoch by sa dala krájať.
Esport má okrem hráčov, organizátorov a nadšencov aj mnoho odporcov, ktorým myšlienka elektronického súťaženia pripadá úsmevná až absurdná. Najčastejším argumentom tejto skupiny býva: „Esport nie je šport, veď tam len sedia, klikajú a nehýbu sa.“ Preto si dovolím krátku citáciu definície slova šport:
História esportu
Ako už bolo spomenuté, esport je teoreticky starý 53 rokov – ak za jeho začiatok považujeme prvý turnaj vo videohre s odmenou pre víťaza. Taký turnaj sa konal už v roku 1972 na Stanfordovej univerzite v hre Spacewar! a výherca obdržal predplatné časopisu Rolling Stone.
Ak však definujeme esport ako turnaj s Prize Poolom, ktorý už mal skutočnú hodnotu, potom musíme zamerať pozornosť na Red Annihilation z roku 1997, kde víťaz získal Ferrari 328 GTS v hodnote približne 60 000 dolárov.
Ako začať s esportom?
Ako sa dostať do esportu? Ako začať? Ak si kladiete tieto otázky, odpoveď vás možno nepoteší. Nestačí len hrať hru, ktorá vás baví, a skúsiť sa prihlásiť na turnaj. Esport sa posunul na takú úroveň, že každý hráč, ktorý to myslí vážne, mu musí venovať extrémne množstvo času a sústredenia. Je potrebné hrať každý deň, udržiavať svoje telo v dobrej fyzickej kondícii, správne spať, rozvíjať strategické aj abstraktné myslenie a zlepšovať svoju reakčnú dobu.
Dosiahnuť výsledky, ktoré vás odlíšia od bežných hráčov, znamená aj zmenu prístupu k hre. Musíte pochopiť, že už nejde len o zábavu, ale o tvrdú drinu. Namiesto riskantných akcií s neistým výsledkom sa treba zamerať na konzistenciu a systematickosť. Práve tieto vlastnosti manažéri esportových tímov hľadajú a podľa nich rozlišujú profesionálov od nadšencov.
Našťastie je internet skvelým radcom a pomocníkom. Nájdete tu nespočetné množstvo rád a trikov, ktoré vám pomôžu stať sa majstrom gamingu. Môžete si tiež zaplatiť online kurzy a trénerov, alebo dokonca navštevovať školy pre gamerov, kde vás naučia plánovať si kariéru, životný štýl a všetko potrebné k úspechu. Nezabúdajme, že každý elektronický športovec má len pár rokov na to, aby uspel a zaistil si esportom budúcnosť.
Záver
Stať sa profesionálnym esport gamerom je nesmierne náročné a môže byť demotivujúce. Ak sa vám to však podarí, stanete sa legendou a môžete si zaistiť finančnú stabilitu na celý život, a to už v pomerne mladom veku.
Mali by ste si však čo najskôr uvedomiť, či naozaj chcete byť profesionálnym hráčom. Mnoho mladých ľudí strávilo roky pri počítači, zatiaľ čo si ich rovesníci budovali kariéru iným spôsobom. Väčšina profesionálnych hráčov je veľmi disciplinovaná už od mladosti alebo má podporu chápavých rodičov, ktorí im pomáhajú premeniť ich sen na realitu.
Ak vás srdce ťahá do esportu, neváhajte! Porozprávajte sa s rodičmi, pripravte si plán a dajte do toho všetko. Možno budete práve vy ten, komu za pár rokov budeme tlieskať v Katoviciach.
Užitočné odkazy pre vašu zvedavosť: Esport CZ – česká asociácia esportu, Esport TV – esports television
Zdroje: Liquipedia, Esport, Esport Wiki, Street Cred
Pavel Hanák pracuje ako recepčný v hoteli, kde neustále nachádza inšpiráciu pre svoje príbehy. Jeho vášňou je totiž kreatívne písanie a čítanie klasickej literatúry. Tieto aktivity mu prinášajú radosť a spokojnosť. Keď si však potrebuje utriediť myšlienky, chodí behať von do prírody.