Ako dlho trvá akupunktúra a čo sa ňou dá liečiť?

Ako dlho trvá akupunktúra a čo sa ňou dá liečiť?

Ide o reflexnú metódu, ktorá spočíva v stimulácii presne definovaných bodov na pokožke. Podľa čínskej medicíny energia Qi cirkuluje v presne určených dráhach, ktoré sú spojené s vnútornými orgánmi. Stimuláciou bodov v týchto dráhach možno terapeuticky ovplyvniť rôzne ochorenia. Čo sú akupunktúrne body? Na čo akupunktúra pomáha? A kedy ísť na akupunktúru?

Akupunktúra

Akupunktúra je alternatívna liečebná metóda založená na tradičnej čínskej medicíne. Pojem pochádza z latinčiny a skladá sa zo slov acus (ihla) a punctum (vpich). Akupunktúra spočíva v časovo obmedzenej aplikácii tenkých ihiel vyrobených z ocele, striebra alebo zlata do špecifických akupunktúrnych bodov na povrchu ľudského tela. Zdá sa, že akupunktúra má svoje korene v dobe kamennej. Najväčší rozvoj však táto metóda zaznamenala v Číne v 7. storočí, kde bola uznaná ako samostatná lekárska disciplína.

Akupunktúrne ihly sa aplikujú buď rotačným pohybom, alebo rýchlym vpichom do povrchu kože alebo sliznice. Existuje aj kombinovaná metóda, pri ktorej sa najprv vykoná rýchly vpich a potom sa ihla otáča, aby postupne prenikla do hlbších vrstiev.

Tradičná teória vychádza z taoizmu, čo je jedna zo základných vetiev starovekej čínskej filozofie zaoberajúca sa pôsobením ducha sveta Tao a jeho dvoch zložiek JangJin. Zložka jang, označujúca mužský princíp, a zložka jin, označujúca ženský princíp, sú vzájomne protichodné, dopĺňajú sa a nachádzajú sa všade okolo nás vo všetkých živých i neživých, hmotných i nehmotných veciach. Princíp jang vyjadruje všetko pozitívne (deň, svetlo, teplo, hojnosť, oheň, zdravie, pohyb, silu atď.). Princíp jin naopak vyjadruje všetko negatívne (noc, tmu, chlad, nedostatok, vodu, choroby, všetko nehybné atď.)

Táto teória tvrdí, že ak sú princípy jangjin v ľudskom tele v rovnováhe, potom je rovnováha a harmónia aj v organizme. Ak jeden princíp prevažuje, vzniká choroba. Rovnováha je narušená a tým aj tok životnej energie Qi, ktorá prechádza telom prostredníctvom meridiánov. Akupunktúra pomocou ihlových bodov obnovuje rovnováhu medzi týmito dvoma princípmi a tiež obnovuje zdravie.

akupunktura a body

Ako funguje akupunktúra?

Pri akupunktúre sa akupunktúrne body dráždia. Tieto body sa nachádzajú po celom tele na koži, slizniciach, v podkoží alebo vo svaloch a sú malé a presne ohraničené. Ich umiestnenie zvyčajne zodpovedá umiestneniu nervových a motorických dráh.

Pri stimulácii týchto bodov dochádza k veľmi zložitému procesu, ktorý zahŕňa podráždenie nervových vlákien a receptorov somatického a autonómneho nervového systému. Zavedenie ihly narúša rôzne typy buniek, ktoré následne uvoľňujú biologicky aktívne látky, ako sú histamín, acetylcholín, bradykinín, prostaglandíny a iné. Medzi ihlou a príslušným tkanivom sa vytvárajú zmeny v prietoku krvi a elektrické impulzy.

Výsledkom celého procesu je ovplyvnenie regulačných procesov v organizme prostredníctvom pôsobenia na nervový, endokrinný a cievny systém. Ovplyvnené sú aj procesy energetického metabolizmu a imunitný systém. Aké sú akupunktúrne body?

Čo sú akupunktúrne body?

Akupunktúrne body ležia na pomyselných dráhach, t. j. na miestach, kde telom prechádzajú meridiány. Existuje celkovo 14 hlavných dráh, 12 orgánových dráh, ktoré sú párové a symetricky umiestnené na ľavej a pravej strane tela, a 2 nepárové dráhy, ktoré prebiehajú po prednej a zadnej strane tela. Akupunktúrne body sú vždy označené skratkou názvu meridiánu, číslom označujúcim ich umiestnenie na príslušnej dráhe a čínskym názvom. Skratka meridiánu sa môže líšiť v závislosti od jazyka, z ktorého pochádza.

Pri čom akupunktúra pomáha?

Akupunktúra sa používa pri prevencii aj liečbe ochorení, ako sú alergické reakcie, návykové stavy, bolesť alebo poruchy pohybových funkcií. Môže sa však použiť aj ako diagnostická metóda, ktorá môže doplniť alebo spresniť diagnózu stanovenú prostredníctvom modernej medicíny. Vyznačuje sa individuálnym prístupom k pacientovi a záujmom o vzťah medzi mysľou a telom.

Akupunktúra môže pomôcť pri:

  • bolesti hlavy a migrény,
  • depresie a úzkosti,
  • tráviace problémy,
  • žihľavkou,
  • alergickej nádchy,
  • nespavosť,
  • ťažké nohy a lymfedém,
  • imunita,
  • predmenštruačné napätie a
  • poruchy pohybového aparátu.

akupunktura

Kedy ísť na akupunktúru?

Na akupunktúru sa odporúča ísť, keď trpíte bolesťami chrbta alebo hlavy, kĺbov a svalov alebo menštruačnými bolesťami. Akupunktúra pomáha aj pri chronických ochoreniach a neurologických problémoch (vyhreznuté medzistavcové platničky, paréza…) alebo pri nehojacich sa ranách. Na akupunktúru možno ísť aj pri liečbe inkontinencie a iných problémov.

Ako dlho trvá akupunktúra?

Na otázku, ako dlho trvá akupunktúra, sa, žiaľ, nedá jednoznačne odpovedať. Vždy to totiž závisí od dĺžky a charakteru ťažkostí, s ktorými pacient na akupunktúru prichádza. Niektorí ľudia pocítia účinok liečby okamžite, iní až po niekoľkých týždňoch.

Ako často mám chodiť na akupunktúru?

Liečba sa zvyčajne vykonáva denne alebo dvakrát denne. Pri chronických ochoreniach spravidla vo väčších intervaloch, nie však dlhšie ako jeden týždeň. Počet ošetrení potom závisí od typu ochorenia a pri väčšine ochorení stačí aj 5 až 6 sedení. Úspech akupunktúry potom závisí aj od spolupráce pacienta a dodržiavania odporúčaní týkajúcich sa životosprávy, cvičenia a rehabilitácie.