Hydroterapia: Vodoliečba prináša liečivé účinky telu i mysle

Hydroterapia: Vodoliečba prináša liečivé účinky telu i mysle

Hydroterapia má preukázateľne množstvo blahodarných účinkov na ľudské zdravie. Je odpoveďou na zdravotné problémy a dôkazom, že možno vyliečenie dosiahnuť bez použitia iných invazívnych liečebných postupov. Hydroterapia má dlhú históriu a bola používaná v rôznych kultúrach po celé stáročia. Aj dnes sa môžeme tešiť jej zázračným účinkom.

Čo je to hydroterapia?

Hydroterapia alebo vodoliečba je prírodná liečebná metóda, pri ktorej na ľudský organizmus pôsobí tepelná a kinetická energia. Vodoliečba reprezentuje rôznorodú skupinu balneologických procedúr, ktoré využívajú fyzikálne vlastnosti vody, predovšetkým pôsobenie rôznych teplôt, mechanického pôsobenia (masáž prúdom vody) a vztlaku.

Hydroterapia je odvetvie alternatívnej medicíny (konkrétne naturopatia), ktorá využíva blahodarný vplyv vody na liečbu tela a mysle. Je používaná pri liečbe, regenerácii, rehabilitáciirelaxácii. Termín zahŕňa širokú škálu prístupov a terapeutických metód, ktoré využívajú fyzikálne vlastnosti vody, ako je teplota a tlak, na stimuláciu krvného obehu a liečbu príznakov určitých ochorení.

História hydroterapie

Terapeutické využitie vody bolo zaznamenané už pri starovekých egyptských, gréckychrímskych civilizáciách. Už Egyptskí králi sa kúpali v éterických olejoch a kvetoch. Rimania medzi tým pre svojich občanov otvorili verejné kúpele. Dokonca Hippokrates predpisoval pri chorobe kúpeľ v pramenitej vode. Medzi ďalšie kultúry známe svojou dlhou históriou hydroterapie patrí aj Čína a Japonsko. Druhá spomínaná krajina sa sústredila primárne na japonské horúce pramene.

Že má hydroterapia blahodarné účinky na organizmus, na to prišiel aj Vinzenz Priessnitz. Rakúšan s nemeckou národnosťou pôsobil v obci dnešných Lázních Jeseník, kde presadzoval liečbu prác, čerstvým vzduchom a čistou horskou vodou. Tým položil základy hydroterapie. Okrem iného sa tento prírodný liečiteľ preslávil aj svojimi mokrými zábalmi. Táto metóda je dodnes používaná na liečbu horúčky, zápalov hrtana, hltana či angíny. Je známa pod názvom Priessnitzov zábal alebo tiež Priessnitzov obklad.

Za druhého otca hydroterapie je považovaný nemecký kňaz Sebastian Kneipp. Po tom, čo Kneipp ochorel na tuberkulózu a nedostal od doktorov dobré vyhliadky na uzdravenie, sa zoznámil s metódami Priessnitze. Aplikoval ich v podobe striedania ľadového kúpeľa v Dunaji a následného zahriatia. Z tuberkulózy sa vyliečil a čoskoro rozvinul svoju vlastnú vodoliečebnú filozofiu, z ktorej čerpáme dodnes. Poznáme ju ako Kneippov kúpeľ.

vodoliecba

Čím lieči hydroterapia?

Hydroterapia, ako názov napovedá, je liečba vodou. Vodoliečba využíva 3 základné mechanizmy na ovplyvnenie tkanív – termoterapia, mechanoterapiahydrostatický tlak. Vďaka ideálnej kombinácii parametrov a ich správneho nastavenia je možné u pacientov znížiť bolestivosť pri poúrazových a pooperačných stavoch a funkčných poruchách pohybového aparátu (napríklad chronická bolesť chrbta). Hydroterapia súčasne urýchľuje regeneráciuhojenie rán.

Do klasickej vodoliečby patria samostatné kúpele, prísadové kúpele (minerálne, uhličité, aróma), perličkový kúpeľ, podvodná masáž, ďalej potom vírivé kúpele a striedavé kúpele – celotelové (škótske streky), alebo čiastočné – Kneippov chodník.

Všeobecne možno vodoliečbu deliť podľa častí tela, ktoré sa ponoria na: čiastočnú (ponorí sa len určitá časť tela) a celkovú (ponorí sa celé telo okrem hlavy). Ďalej je dôležité rozdelenie na základe teploty vody na:

  • studené – pohybuje sa medzi 8 a 16 °C
  • chladné až vlažné – pohybuje sa od 17 do 34 °C
  • indiferentný – približne 35–39 °C
  • teplé až horúce – nad 40 °C.

Každá teplota sa hodí pre inú formu liečby. Teplá až horúca voda sa využíva na zlepšenie prekrveniasvalového uvoľnenia, čo vedie k zmierneniu napätia a bolesti. Majú tiež využitie pri zápalových ochoreniach ako reumatického pôvodu, tak aj napríklad gynekologického. Teplé kúpele majú výrazný relaxačný účinok. Studené kúpele sa najčastejšie využívajú ako čiastočné kúpele najmä pri akútnych úrazoch končatín a pri zápaloch. Dochádza k zmenšeniu bolesti, zníženiu opuchu a aktivity zápalu.

relaxacia

Účinky hydroterapie

Hydroterapia ponúka rôzne pozitívne účinky, ktoré spolu navzájom pôsobia na ľudský organizmus a prinášajú množstvo benefitov pre fyzické i psychické zdravie.

  • Mechanické účinky – Telo je ponorené do vody, ktorá ho nadnáša. To prináša pocit úľavy a odľahčenia tela. Voda znižuje svalové napätie, podporuje činnosť lymfatického systému a uľahčuje celkovú pohyblivosť tela.
  • Tepelné účinky – Výhody teplej vody čerpá celé telo i organizmus. Teplá voda rozťahuje cievy, čím pozitívne pôsobí na cievny obeh. Funguje ako prostriedok detoxikácie, pri ktorej odvádza von z tela škodlivé látky. Blahodárne tiež pôsobí na imunitný systém a posilňuje ho. Rovnako tak vám prospeje aj studená voda. Pokus si pravidelne doprajete ľadový kúpeľ, pôsobí na krvný obeh a zlepšuje cirkuláciu krvi a posilňuje obranyschopnosť organizmu.
  • Chemické účinky – Každá voda v sebe prirodzene obsahuje liečivé látky, ktoré sa potom vstrebávajú do povrchu kože. V rámci hydroterapie sa do kúpeľov navyše pridávajú najrôznejšie prísady, ako napríklad kúpeľové soli, éterické alebo iné oleje.