Odľahčená sadra pre väčšie pohodlie: Aké má výhody a úskalia?

Odľahčená sadra pre väčšie pohodlie: Aké má výhody a úskalia?

Predstava, že si zlomíte končatinu, je príšerná. Čo keby sme vám však prezradili, že existuje aj oveľa komfortnejšia verzia klasickej sadry? Ľahká sadra je alternatívou ku klasickému spôsobu fixácie a je stále viac obľúbená. Ľahká sadra je vyrobená zo živice, a tak ponúka mnoho benefitov, ktoré proces liečby zlomeniny spríjemnia. Ľahká sadra je na rozdiel od sadry klasickej znateľne pohodlnejšia, ľahšia a neobmedzuje pri pohybe.

Čo je ľahká sadra

Ľahké sadra, plastové sadra, alebo aj odľahčené sadra je typom fixácie zlomenín končatín a ďalších úrazov či ochorení. Poranená končatina musí byť imobilizovaná, aby kostné úlomky zostali na správnom mieste. Na znehybnenie je používaných mnoho rôznych materiálov, medzi ktoré okrem iného patria dlahy, ortézy, bandáže a klasické sadra, ktorej alternatívou je práve ľahká sadra.

Ľahká sadra je tvorená pletenou tkaninou, ktorá je impregnovaná polyuretánovou živicou. Pôsobenie vody alebo vlhkosti spustí chemickú reakciu, ktorá spôsobí stvrdnutie materiálu.

Odľahčená sadra sa vyrába v dvoch variantoch – tuhá (rigidná) a polotuhá (semirigidná). Tuhá ľahká sadra sa podkladá vatou, a nie je tak určená na kúpanie. Polotuhú sadru nie je potrebné podkladať vatou, aplikuje sa iba na tenkú bavlnenú pančuchu. Tá schne veľmi rýchlo, preto je zmáčenlivá.

Je ľahká sadra možná vždy?

O výbere optimálnej fixácie by mal rozhodnúť lekár av prvom rade vlastne samo postihnutie, teda miera poškodenia kosti, kĺbu alebo tkaniva a oblasť poranenia alebo ochorenia. Lekár by mal pacienta vždy poučiť o možnostiach liečby a prínosoch či rizikách všetkých možných postupov. Na pacientoch potom je, aby svoje rozhodnutie dobre zvážili. Doba liečby ako plastovou fixáciou, tak klasickou sadrou, sa nelíši. Vychádza z hojenia poranení, pre ktoré je fixácia priložená.

Odľahčená sadra

Výhody ľahké sadry

Dobre padnúce ľahké sadra bránia pohybu kostných úlomkov oveľa lepšie. Zároveň vyvíja rovnomerný tlak na mäkké tkanivá, a preto zranenie menej opúcha a menej bolí. Ľahkú sadru navyše môže lekár opakovane prispôsobiť aktuálnemu stavu končatiny (rozstrihnúť, upraviť a znovu zafixovať).

Plastová sadra je podstatne stabilnejšia, ľahšia, pohodlnejšia a fixácia je pevnejšia ako u klasickej sadry. Medzi najväčšie pozitíva ľahké sadry patrí nízka hmotnosť a menší objem, menšia potivosť pod sadrou v letných mesiacoch a dostupnejšia hygiena.

Jednou z mnohých výhod ľahkej sadry je doba tuhnutia. Klasická sadra vytvrdne najskôr za 24 hodín. O odľahčenú sadrou je možné končatinu zaťažiť už 30 minút po aplikácii.

Pacient s ľahkou sadrou navyše nie je tak obmedzený v mobilite. Pohyb s odľahčenou sadrou nie je reštriktívny, ani nepríjemný pri každodenných činnostiach. Plastové sadra dokonale prilieha, takže sa vleziete do ktoréhokoľvek oblečenia a dokonca si môžete obuť topánky. Najlepšie na odľahčenej sadre je, že s ňou môžete do sprchy, vane aj do mora.

Nevýhody ľahké sadry

Nevýhodou odľahčenej sadry je menšia tolerancia voči opuchu, ktorého prítomnosť je niekoľko dní po úraze normálna. V plastovej sadre však pre neho nie je toľko priestoru. Na čerstvú zlomeninu sa teda ľahká sadra nehodí. Rovnako tak nie je vhodná na fixáciu zlomeniny po repozícii (tj navrátenie kosti do pôvodnej polohy).

Ľahká sadra nie je určená pre všetky typy zranení a je na lekárovi, aby zvolil správny typ fixácie. Niektoré zdravotnícke zariadenia možnosti odľahčenej sadry vôbec neponúkajú. Dôvodom je finančná náročnosť živicovej sadry. Ak sa lekári nepodarí aplikovať klasické sadra, zloží ju a prerobí. Obavy z nepodarenej aplikácie ľahkej sadry tak lekára nútia ľahkú sadru vôbec neponúkať.

Odľahčená sadra

Koľko stoja odľahčené sadra?

Cena ľahkej sadry je variabilná. Za fixáciu ruky pacient zaplatí približne 12 eur a za fixáciu nohy okolo 30 eur. V priemere sa teda cena odľahčenej sadry pohybuje medzi 4 a 40 euro. Záleží však na mieste poranenia a teda aj na množstve použitého materiálu.