Priepustka k lekárovi – Kto má na ňu nárok a ako sa vypláca?

Priepustka k lekárovi – Kto má na ňu nárok a ako sa vypláca?

Navštíviť lekára mimo pracovného času sa niekedy zdá byť ako nadľudská úloha. Doba, kedy doktori ordinujú, sa totiž často zhoduje s bežnou pracovnou dobou a len málokedy tak zamestnanec môže vyhovieť pracovno-právnym požiadavkám a riešiť to vo voľnom čase.

Našťastie slovenskí zákonodarcovia pre tieto situácie priniesli riešenie – prekážky v práci na strane zamestnanca. Vďaka tomuto právnemu inštitútu tak vznikla známa priepustka k lekárovi, ktorá je dnes hojne využívaná. Zaujíma vás, kto má na priepustku k lekárovi nárok? Neviete, ako sa počíta priepustka k lekárovi? Tento článok vás bude určite zaujímať.

Priepustka k lekárovi z hľadiska legislatívy

Prekážky v práci na strane zamestnanca as tým súvisiace povinnosti vymedzujú právne predpisy. Problematiku zastrešuje § 141 Zákonníka práce – Dôležité osobné prekážky v práci.

Do prekážok v práci zaraďujeme napríklad svadbu, narodenie dieťaťa, úmrtie rodinného príslušníka, sprievod či práve návštevu lekára. Tá konkrétne patrí do skupiny prekážok s názvom Iné dôležité osobné prekážky v práci na strane zamestnanca. Pri správnom doložení dôvodov je zamestnávateľ povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca a poskytnúť priepustku k lekárovi. Hoci je priepustka k lekárovi všednou záležitosťou, pracovný zákonník ani nariadenie vlády tento pojem nepoznajú.

Kedy mám nárok na priepustku k lekárovi?

Na priepustku k lekárovi máte ako zamestnanec nárok z dôvodu bežnej návštevy lekára, vyšetrenia či ošetrenia, alebo z dôvodu sprievodu rodinného príslušníka. Nárok vzniká za predpokladu, že návšteva zdravotníckeho zariadenia nemohla prebehnúť mimo pracovného času.

Návšteva môže byť plánovaná alebo neplánovaná. Pred návštevou lekára je potrebné najprv požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je nevyhnutné zamestnávateľa bez zbytočného prieťahu informovať. Zamestnanec musí včas doložiť dôvod, prečo sa návšteva nemôže uskutočniť mimo pracovného času.

V prípade, keď sa jedná o urgentnú záležitosť, nie je potrebné žiadať o povolenie zamestnávateľa. Je však vhodné ho informovať hneď ako to bude možné a dôvod odchodu potom následne doložiť.

Priepustka k lekárovi

Ako dlho môžem byť na priepustke?

Na priepustke môžete byť po dobu nevyhnutne nutnú. Právny pojem „nutne nutná doba“ je jedným z neurčitých právnych pojmov a nemá teda presnú definíciu. Zákon povoľuje vlastnú interpretáciu ustanovení. Je do toho zahrnutý čas, ktorý zamestnanec strávi na ceste do zdravotníckeho zariadenia a späť do zamestnania, dĺžku samotného vyšetrenia aj čas strávený v čakárni. Nutné podotknúť, že nevyhnutne nutnú dobu nemožno nijako paušalizovať a je vždy vecou konkrétneho vyšetrenia či ošetrenia.

Ako zamestnanec by ste mali navštíviť zdravotnícke zariadenie, ktoré je najbližšie k vášmu bydlisku či miestu zamestnania. Ak však máte lekára vo vedľajšom meste alebo v inom okrese, nezúfajte. Zamestnávateľ má síce právo náhradu mzdy obmedziť iba na dobu strávenú u lekára, nie však na cestu. Je teda možné získať priepustku k lekárovi aj mimo okresu.

Ako preplatiť priepustku k lekárovi?

Pokiaľ sú splnené zákonné predpoklady, máte nárok na pracovné voľno s náhradou celej mzdy či platu.

Kto má nárok na sprievod k lekárovi?

Nárok na sprievod k lekárovi má ten, kto sprevádza k lekárovi rodinného príslušníka z dôvodu náhleho ochorenia, úrazu ale aj plánovaného vyšetrenia. Nárok vzniká iba v prípade, keď je sprievod k lekárovi nevyhnutný a pokiaľ dané úkony nemohli prebehnúť mimo pracovného času. Spravidla sa jedná o sprievod malého dieťaťa alebo nemohúceho rodiča. Keďže je maximálna dĺžka voľna k doprovodu jeden deň, môžete získať priepustku na celý deň.

Ako sa počíta priepustka k lekárovi?

Či už potrebujete priepustku z dôvodu návštevy lekára alebo sprievodu rodinného príslušníka, máte nárok na náhradu mzdy. Náhrada mzdy sa poskytuje vo výške priemerného zárobku zamestnanca. To však pri sprievode k lekárovi neplatí v prípade, že má sprevádzajúci už nárok na ošetrovné.