Duševná hygiena: Metódy a prečo je psychohygiena dôležitá

Duševná hygiena: Metódy a prečo je psychohygiena dôležitá

V dnešnom hektickom svete, kedy je stres a tlak okolia každodennou realitou, je psychohygiena zásadným prvkom starostlivosti o duševné a telesné zdravie. Napriek tomu, že dbáte o svoju fyzickú kondíciu, často sa môže stať, že podceníte význam starostlivosti o psychickú pohodu. V dnešnom článku sa budeme venovať psychohygiene – predstavíme vám nielen dôvody, prečo by ste sa mali starať o svoju psychiku, ale aj metódy, ako sa to dá v reálnom živote realizovať. Pripravte sa na cestu k duševnému zdraviu a rovnováhe, ktoré pozitívne ovplyvnia každý aspekt vášho života.

Duševná hygiena

Čo je to duševná hygiena? Duševná hygiena je náuka, alebo aj súbor metód, zásad a princípov. Tie podporujú a pomáhajú udržiavať duševné zdravie. Rovnako, ako fyzická hygiena – očista tela, je dôležitá aj emočná hygiena, teda očista duše.

Metódy psychohygieny slúžia pre človeka ako návod, ako si cieľavedome upraviť životný štýl a životné podmienky takým spôsobom, aby sa stal vyrovnanejším a odolnejším voči nepriaznivým vonkajším vplyvom (napríklad stres, náhlenie a problémy).

Psychohygiena kladie dôraz na podporu duševného zdravia a duševnej rovnováhy. Je predlohou toho, ako preventívne predchádzať psychickým ťažkostiam, ktoré majú za následok aj problémy somatické. Ak máte pocit, že vás ovládajú negatívne emócie, čítajte ďalej.

Prečo je dôležitá?

Prečo je starostlivosť o duševné zdravie taká dôležitá? Psychohygiena je dôležitou prevenciou vzniku psychických az nich plynúcich psychosomatických ochorení. Človek sa na základe dodržiavania správnej psychohygieny stáva odolnejším aj proti telesným ochoreniam.

Vďaka dodržiavaniu psychohygienických metód je človek celkovo vyrovnanejší a dokáže sa lepšie na všetko sústrediť – ako na prácu, tak aj na odpočinok. S pevným duševným zdravím prichádza aj lepšia nálada, pozitívnejší prístup k životu. Človek tak lepšie funguje v sociálnej sfére, podporuje zdravé sociálne vzťahy.

V neposlednom rade prichádza subjektívna spokojnosť. Pomocou psychohygieny sa lepšie naučíte vyrovnávať sa s problémami a so stresom. Človek, ktorý sa naučí žiť vyrovnane, dosahuje vnútornú spokojnosť a lepšie znáša negatívne citové vypätia a stres.

psychohygiena

Metódy psychohygieny

Starostlivosť o duševné zdravie sa skladá z mnohých metód, ktoré si každý môže prispôsobiť svojim životným podmienkam. Medzi základné metódy patria:

  • Dostatočný spánok – Každodenný prísun spánku by mal byť ideálne medzi 7-8 hodinami, samozrejme s ohľadom na vek človeka. Pre pravidelný spánok sa odporúča nastaviť si špecifické časy, v koľko chodiť spať a kedy vstávať a zviesť si tak rutinu.
  • Vyvážená a zdravá strava – Aby ste boli zdraví po duševnej stránke, musíte byť najprv zdraví po fyzickej stránke. Základom duševného zdravia je zdravá a predovšetkým strava. Tá vytvára telesnú konštitúciu človeka a zaistí maximálnu zásobu energie.
  • Pravidelný pohyb – Pohyb dopĺňa vyváženú stravu. Je nepostrádateľný pre zdravie človeka všeobecne. Pomáha udržiavať telo v kondícii, podporuje psychické zdravie a dodáva sebavedomie.
  • Time management – V teórii rada o správnom hospodárení s časom oveľa jednoduchšia, než v praxi. V dnešnej dobe, keď je všetko príliš uponáhľané, môžete mať pocit, že nemáte čas na uspokojenie základných potrieb, nieto ešte na relaxáciu. Na človeka je zo všetkých strán kladené veľké množstvo povinností. Nemal by však nikdy zabúdať na vytvorenie času iba na odpočinok a relaxáciu. Môže byť pasívna aj aktívna. Aj pri tejto metóde sa odporúča vytvoriť si rutinu, pravidelný denný rytmus práce a odpočinku.
  • Relaxačné a autoregulačné cvičenia – Základným stavebným kameňom psychohygieny sú taktiež relaxačné a autoregulačné cvičenia. Tie pomáhajú k cieľavedomému zvládaniu stresu a podpore duševnej vyrovnanosti. Relaxačnou metódou je napríklad cvičenie jogy, ktorá spája relaxáciu, telesné pretiahnutie a tréning správneho dýchania.

Duševná hygiena

Pre koho je psychohygiena dôležitá?

Zásady psychohygieny obsahujú základné princípy zdravého životného štýlu. Tie by mali ideálne využívať všetci ľudia na svete. Alebo aspoň tí, ktorých cieľom je žiť zdravým a vyrovnaným životom.

Niektoré profesie sú však rizikovejšie, čo sa týka stresových a vypätých situácií. Pre takéto osoby by mali byť tieto zásady vodítkom, ako viesť život. Prepracovanie, stres, nezdravá strava, nedostatok spánku a málo pohybu si môže veľmi skoro vyžiadať svoju daň. Môže sa to na človeku podpísať vo forme civilizačných chorôb – napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak alebo obezita. Alebo vo forme rozpadu sociálnych vzťahov či rozvoju vlastnej duševnej nevyrovnanosti.

Najviac rizikovou skupinou sú osoby so sedavým spôsobom života; osoby, ktoré majú psychicky alebo fyzicky náročné povolanie; či osoby, ktoré sú náchylnejšie na vznik psychických ochorení.

Veľmi dôležité a nevyhnutné je pripomínať zásady psychohygieny už malým deťom. Učiť ich, ako sa starať o duševné zdravie, by ideálne malo byť súčasťou školskej výučby, aby si princípy psychohygieny pravidelne osvojovali a stali sa tak prirodzeným a neoddeliteľným elementom ich života.