Ako funguje homeopatia, čo sú homeopatiká a na čo slúžia?

Ako funguje homeopatia, čo sú homeopatiká a na čo slúžia?

Táto neagresívna terapeutická metóda, ktorá je založená na princípe podobnosti, bola opísaná už koncom 18. storočia. Na liečenie zdravotných problémov ju dodnes používajú ľudia na celom svete. Napriek tomu je homeopatia kontroverzná a často nesprávne pochopená. Čo je homeopatia a ako homeopatia funguje? Na čo slúžia homeopatické lieky a ako užívať homeopatické lieky?

Homeopatia

Homeopatia je pseudovedecká metóda liečby. Je klasifikovaná ako alternatívna medicína. Okrem homeopatie sem patrí napríklad aj chiropraktika, hypnóza, akupunktúra a ajurvédska medicína.

Homeopatia vznikla v roku 1796 pod dohľadom jej zakladateľa Samuela Hahnemanna. Tento nemecký lekár potom v roku 1810 vo svojej knihe sformuloval modernú homeopatickú teóriu. Samuel Hahnemann vychádzal z vitalistickej tézy, že choroba je dôsledkom poruchy životnej sily a že homeopatia má životnú silu stimulovať.

V Stručnom výkladovom slovníku českých skeptikov sa uvádza, že homeopatia vysvetľuje údajný liečebný účinok ako duchovnú, nie fyzickú podstatu. Tvrdí tiež, že diagnostické metódy homeopatie nie sú fyzikálne ani laboratórne, ale sú založené na reflexii pocitov a nálad pacienta.

Ako funguje homeopatia?

Homeopatia funguje na princípe podobnosti. Rozumieme tým poznanie, že látka, ktorá vo veľkých dávkach spôsobila ochorenie, môže človeka vyliečiť, ak sa podáva v primeraných dávkach. Homeopatické lieky vďaka svojej špeciálnej príprave pôsobia na funkčné poruchy organizmu a podporujú obranyschopnosť organizmu.

Základy homeopatie sú tiež položené na vyšetrení pacienta a jeho symptómov ako celku. Aj týmto spôsobom sa pristupuje k liečbe. Prioritou je holistický prístup a prijatie pacienta ako celku, nie iba liečba symptómov.

co su homeopatika

Čo sú homeopatiká?

Homeopatiká sú voľnopredajné lieky, ktoré sa zaraďujú medzi alternatívne lieky. Homeopatiká sa pripravujú z látok živočíšneho, rastlinného, chemickéhominerálneho pôvodu. Liek sa vyrába z materskej tinktúry, ktorá vzniká namáčaním látky v zmesi vody a alkoholu alebo v prípade nerozpustných látok trením s laktózou.

Základom homeopatík sú látky vo vysokom riedení – tzv. potencované látky. Ich vyššia koncentrácia u zdravého človeka vyvoláva príznaky podobné príznakom liečenej choroby. Hahnemann tento princíp opísal ako „podobné lieči podobné“. Okrem silného riedenia je predpokladom účinku aj dynamizácia (silné pretrepávanie). Podľa výskumov zohráva dynamizácia rozhodujúcu úlohu pri účinku homeopatických liekov.

Homeopatické lieky môžu obsahovať buď jednu účinnú látku, tzv. monokomponenty, ktoré sú vo forme granúl alebo kvapiek, alebo viac účinných látok, tzv. polykomponenty, ktoré sú vo forme dražé, tabliet, kvapiek a sirupu.

Homeopatické lieky sa označujú názvom, číslom (5, 9, 15, 30) a písmenami CH. Číslo na každom lieku označuje stupeň riedenia a písmená CH znamenajú, že ide o centesimálne riedenie podľa Hahnemanna. Príklad – 5 CH znamená, že liek bol pripravený z východiskovej materskej tinktúry piatimi po sebe nasledujúcimi riedeniami, vždy v pomere 1:100. Účinok homeopatického lieku nie je určený len riedením východiskovej látky, ale aj ďalšími úpravami počas výrobného procesu.

Na čo slúžia homeopatiká?

Homeopatiká sú voľne dostupné lieky, ktoré sa môžu používať napríklad na liečbu tráviacich ťažkostí, migrén, nespavosti, bolesti, menštruačného cyklu alebo porúch dýchania. Keďže homeopatické látky nemajú žiadne známe negatívne vedľajšie účinky, nie sú toxické a nemajú žiadne liekové interakcie ani kontraindikácie, môžu ich používať rizikové skupiny pacientov – deti, tehotné a dojčiace ženy a starší ľudia.

na co su homeopatika

Ako užívať homeopatiká?

Homeopatiká sa nachádzajú vo forme granúl, tabliet, globúl alebo dražé. Homeopatický liek vložte pod jazyk a nechajte ho voľne rozpustiť. Užívajte ideálne 30 minút po jedle alebo 15 minút po tom, čo ste nič nejedli ani nepili. Tento čas je potrebný na kontakt so sliznicou ústnej dutiny, cez ktorú sa vstrebávajú. Pri užívaní homeopatík sa neodporúča mať v ústach silnú chuť (napríklad mentol alebo kávu). Okrem týchto foriem sa homeopatické lieky pripravujú aj vo forme sirupov, mastí a rektálnych čapíkov.

Homeopatické lieky sa môžu užívať spolu s bežne používanými liekmi. Často sa odporúča kombinovať niekoľko homeopatických liekov súčasne. V oboch prípadoch sa opäť odporúča dodržať časový odstup medzi jednotlivými liekmi aspoň 15 minút.