Syndróm vyhorenia: príznaky, príčiny a ako z toho von

Syndróm vyhorenia: príznaky, príčiny a ako z toho von

Niet divu, že v dnešnej uponáhľanej dobe na nás niekedy doľahne stres alebo úzkosť. Pokiaľ sa však stres stane chronickým a začína ovplyvňovať váš pracovný život, môže sa u vás nepozorovane rozvíjať syndróm vyhorenia. Ako sa syndróm vyhorenia prejavuje? Ako spoznať, či mám syndróm vyhorenia a ako dlho môže trvať? Ako sa zo syndrómu vyhorenia dostať? Dnešný článok sa zameria na čoraz častejší problém, ktorý postihuje všetky preťažené osoby bez ohľadu na ich vek, pohlavie alebo kariérnu pozíciu.

Čo je to syndróm vyhorenia a ako sa prejavuje?

Svetová zdravotnícka organizácia popisuje syndróm vyhorenia (burn-out) ako ochorenie, ktoré vzniká z dlhodobého pracovného stresu. Postihuje najmä osoby s vysokým pracovným vyťažením a veľmi často pracujúce v pomáhajúcich profesiách. Syndróm vyhorenia vzniká plazivo a pomaly av prvotných fázach máme tendencia ho prehliadať. Vyhorenie sa typicky rozvíja mesiace až roky a podobne dlhá je aj jeho liečba.

Príznaky syndrómu vyhorenia

Ako spoznať, či mám syndróm vyhorenia? Syndróm vyhorenia sa prejavuje výskytom niektorých z nasledujúcich príznakov:

  • únava, vyčerpanie,
  • nespavosť,
  • poruchy pamäte a sústredenia,
  • úzkosť,
  • strata radosti,
  • pesimizmus, pocity beznádeje,
  • apatia,
  • zhoršený pracovný výkon, demotivácia,
  • zvýšená podráždenosť,
  • pokles libida,
  • izolácia.

Čo robiť, keď mám príznaky syndrómu vyhorenia?

Spoznali ste sa vo vyššie spomínaných príznakoch? Potom je čas spozorniť a zamerať sa na riešenie vznikajúceho alebo už rozvinutého problému. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila syndróm vyhorenia v roku 2019 do Medzinárodnej klasifikácie chorôb – jedná sa o závažný problém, ktorý je potrebné riešiť, neprejde sám. Pokiaľ zatiaľ nepociťujete vyššie zmienené príznaky intenzívne a dlhodobo, možno sa u vás syndróm vyhorenia ešte len rozvíja. V takom štádiu je dôležité zvoľniť svoje pracovné tempo, zamerať sa na vlastný blahobyt a snažiť sa predísť zhoršeniu vášho stavu.

Pokiaľ ale príznaky syndrómu vyhorenia narúšajú váš každodenný život a pociťujete ich často a silne, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Existuje mnoho terapeutov, psychológov i psychiatrov, ktorí sa venujú workoholizmu a syndrómu vyhorenia. Nájdete u nich bezpečné miesto, kde sa zveriť, a zároveň vám pomôžu nájsť vhodnú cestu späť k sebe.

Ako predísť syndrómu vyhorenia?

Liečba syndrómu vyhorenia je beh na dlhú trať, preto je ideálne mu predísť vhodnou prevenciou. Ako tejto chorobe predísť?

  • Relaxujte

Vyhraďte si dostatok času na vedomý odpočinok, ideálne bez sociálnych sietí. Pokiaľ vám spontánne odpočívanie robí problém, pokojne si odpočinkový blok zaraďte do vášho denného rozvrhu. Obľúbená je meditácia, mindfulness alebo dychové cvičenia, nebojte sa tiež obyčajného salónu alebo nudy.

Syndróm vyhorenia

  • Nájdite balans

Práca je dôležitou súčasťou nášho života, ale nesmie sa stať jedinou náplňou vašich dní. Stanovte si hranice, koľko času ste ochotní a schopní venovať práci, nevybavujte e-maily mimo pracovného času a cez víkendy. Nezabudnite zaradiť do svojho života pestrú škálu činností – od času stráveného s kamarádmi a rodinou po vlastný sebarozvoj a kreatívne koníčky.

  • Obklopte sa milovanými ľuďmi

Je to práve podpora milovaných osôb, ktorá nám pomáha prekonať náročné životné obdobia. Človek so syndrómom vyhorenia sa ale často uzatvára do seba a vyhýba sa socializácii, čo môže vývoj choroby ešte zhoršiť. Preto sa naďalej starajte o vzťahy so svojimi priateľmi, partnermi, kolegami a rodinou, nie ste na to sami.

  • Pravidelný pohyb a spánok

Pravidelný spánkový režim a pohyb sú prevenciou snáď každej existujúcej choroby, a syndróm vyhorenia nie je výnimkou. Pokiaľ vám má psychické i fyzické zdravie dlhodobo slúžiť, musíte svojmu telu dopriať odpočinok. Uistite sa, že denne spíte aspoň 7-8 hodín. A bežte si zašportovať. Nie je potrebné podávať olympijské výkony, skúste sa ráno poriadne pretiahnuť, ísť na lekciu upokojujúcej jogy alebo bežte ideálne na prechádzku do prírody.

vyhorenie príznaky

  • Pobyt v prírode

Pozitívne účinky zelene na ľudskú myseľ preukázali desiatky štúdií. Ideálne sú pravidelné prechádzky do lesa, do parku, skrátka kamkoľvek, kde je zeleno. V meste je niekedy ťažké také miesta nájsť, a tak si aspoň zvelebte bývanie izbovými rastlinami. V poslednej dobe sa tiež ukazuje nesmierne pozitívny vplyv vodných plôch na ľudskú psychiku, prechádzku tak ideálne smerujte do okolia riek, rybníkov alebo jazier.

  • Nehanbite sa za svoje potreby

Prechádzate náročným obdobím, preto je v poriadku, že potrebujete od okolia väčšiu mieru pochopenia alebo viac času na odpočinok, nevyčítajte si to. Je ťažké sa neporovnávať s pracovnými výkonmi ostatných, ale buďte na seba láskaví, teraz ste skrátka na prvom mieste vy a vaše uzdravenie.